![]() |
| Bild: Eva, Birger, Åsa Domeij på valvakan 1988. Vi kom in i riksdagen som första nya parti på 70 år. Och Daniel Helldén i SVT:s "30 minuter". |
Kärnkraft eller inte. Nåt för ev regeringsförhandlingar. Som om allt glömts... Skriver i mina memoarer följande med anledning av Tjernobyl:
"Eva Goës, eldsjälen, åker runt med tickande och knastrande Geigermätare. Hon mäter, informerar, talar och sjunger. Hon mäter livsmedel, vattenpölar och hittar radioaktiva hotspots. Eva bor själv i ett av de mest drabbade områden i Sverige. Härnösand. Vi har kontakt via telefon varje dag, Eva är laddad och kunnig. Hon var inte ensam. Vi var inte ensamma. Om att kräva avveckling.
En del har glömt sin egen historia, eller vill i vart fall inte skylta med den. Till och med Dagens Nyheter krävde på ledarplats att Barsebäck skulle avvecklas fort. Man påpekade att ett haveri där skulle medföra att 1 400 000 människor skulle behöva evakueras från Köpenhamn och Malmöområdet. Och konstaterade att Sverige knappast skulle ha någon fysisk möjlighet att behärska och stoppa en reaktorkatastrof. I Sovjet kunde man falla tillbaka på en enorm militärapparat – med hundratals helikoptrar och helikopterförare som skickades in i högst ett par minuter var för att släppa bly, sand och bor över helvetesgrytan – och man kunde kommendera in militärer och även civila efter behov. Detta meddelades helt korrekt på ledarsidan. Sånt låter sig inte så lätt göras i en demokrati, meddelades också.
DN:s ledarredaktion av senare årgångar har förstås inte låtsas om att just DN krävde avveckling av reaktorer. Istället har man kritiserat de som tog DN på allvar och avvecklade."
Mer här.
