Jöns Bromé var partiledare för Liberalerna som då hette Folkpartiet. Han meddelade 1863 att han sett ett sjöodjur i Storsjön.
"Ett följe under ledning av en framstående folkpartist är väl svårt att överträffa i trovärdighet? Två båtar sattes i sjön, fyra roddare och en skytt med laddat gevär i varje. Men odjuret var för snabbt och försvann utom skotthåll."
Detta läser jag i den förträffliga boken Sjörapporter av Lars Tranvik, professor i limnologi, läran om sjöarnas och vattendragens ekologi. En bok med personligt tilltal och djup och bred kunskap. Slukade den.
Om skog och hav har mycket skrivits. Men inte om insjöar. Sjörapporter är inte minst därför en välkommen bok. Nästa gång jag paddlar kommer jag stt se och begripa så mycket mer än tidigare.
![]() |
Det är, med tanke på Jöns, således icke bara dagens partiledare i Liberalerna som varit ute på djupt vatten.
Storsjöodjuret beskrevs första gången 1635 av prästen Mogen Pedersen.
Mina tvivel på såväl prästers som liberala partiledares utsagor har varit konstant i många år. Simona Mohamsson har inte ökat min tilltro.
Bäst för alla är nog om partiet går till botten, börjar om med att kasta ut marknadsliberalismen och återupptäcka socialliberalismen. Annars lär det bli lika obefintligt som Sjöodjuret.

