söndag 28 september 2025

Vilovecka - men kolla in vad som händer i Malmö minsann...

Det har varit en lång period när jag farit som en skottspole till föreläsningar och debatter. En del har varit offentliga  andra i icke-offentliga sammanhang. Ett återupplivande av gamla tider... Och samma känsla, när jag väl kommit in i flödet så flyter det på. Gammal man gör så gott han kan, även om han dansar fan så illa (citat Hans Alfredsson ur monologen Gamle man).

En ledig vecka väntar. Den avslutas med beskådande av premiären av Länge leve radion - hundra år av humor, musik och sång. I Vingåkers Folkets Park.

Sedan drar det igång igen. Inte minst genom ett samtal på Malmö stadsbibliotek tillsammans med Camilla Kvartoft (SVT) Frida Stranne (docent i freds- och utvecklingsforskning), Jonas Kanje (chefredaktör för Sydsvenskan) under ledning av Lars Mogensen (programledare i SR:s Filosofiska rummet och hedersdoktor vid Lunds universitet.)