Ska en gammal goding äntligen gå i graven? Roundup och glyfosat var ett av de första miljöeländen som jag stötte på rent konkret. Så Roundup har följt mig genom åren. Förbjudet i Sverige sedan några tillbaka i trädgårdar och på skolor och lite annat. Men i övrigt godkänt.
Lobbyverksamhet från kemikalieindustrin har lett till att det inte totalförbjuds i EU förrän 2033.
Nu har en domstol i Georgia, USA, kommit med en god dom. Monsanto åker på ett rejält skadestånd. På över 2 miljarder dollar till en man som anklagat företag för att Roundup gett honom cancer. Monsanto ägs av tyska Bayer. Var det lättare att döma ett europeiskt bolag än ett amerikanskt?
Bayer har en fond för att betala skadestånd, fonden består av ungefär 170 miljarder kronor. Över 150 000 har stämt bolaget.
Slutet för Roundup? Kanske, men Bayer har samlat en gigantisk advokatkår till sitt förfogande. Kunde man få EU att backa så kan man kanske slingra sig ur det här också.