![]() |
| Apropå Långfredag: så kan ledare som talar om kristna värderingar uttala sig.... |
När USA började bomba Iran kunde Kristersson inte ta ställning till huruvida detta var ett brott mot folkrätten eller inte, om det var rimligt eller inte. Om det skulle "lyckas" skulle det vara tillåtet, meddelade Sveriges statsminister medan Norges kunde tala klartext.
Vad är att lyckas? Att bomba Iran tillbaka till stenåldern?
Hur vore det om Kristersson kunde ta avstånd från Trumps vulgära retorik och prat om massdödande istället för att titta bort?
Är det rimligt att ha DCA-avtalet med ett land som alltmer auktoritärt styrs av en som saknar varje uns av stabilitet, varje uns av konsekvenstänkande? Vi har en regering som är en skam.
Är det ryggrad att huka när Natos generalsekreterare klappar Trump på ryggen och flinar?
Vad var det Astrid Lindgren skrev om att vara en liten skit?
Dessvärre finns ingen garanti för att en S-ledd regering, med Peter Hultqvist som försvarsminister, skulle vara mindre underdånig mot Trump.

